Hierochloe odorata Żubrówka

Trawy ozdobne

Cena:4.00
Hierochloe odorata (Turówka wonna) jest najbardziej znana pod nazwą Żubrówki. Inne spotykane nazwy dla tej trawy to : żubrowa trawa, turówka, trawa wonna, tomkownica żubrówka.
Jest to aromatyczna trawa rosnąca dziko w północnej Europie, Syberii oraz w Ameryce Północnej na słonecznych podmokłych łąkach
Często niepoprawnie Żubrówką nazywana jest Hierochloe australis (Turówka leśna) o znacznie węższych niż Hierochloe odorata blaszkach liściowych i zawierająca znacznie mniej Kumaryny przez co mniej intensywnie pachnie.
Żubrówka wykorzystywana jest jako dodatek zapachowy (kumaryna) do perfum i kremów w przemyśle kosmetycznym, smakowy przy produkcji wódek i likierów, a ze względu na właściwości lecznicze do wyrobu leków. Wskazane jest zakładanie specjalnych upraw, by nie niszczyć traw dziko rosnących – w Polsce jest ona objęta ochronną częściową na terenie całego kraju.
Botanicznie jest to trawa o wysokości od 40 do 60 cm, skupionych płatach i rozpierzchłej wiesze, rosnąca na wilgotnych łąkach. Kwitnie od kwietnia do czerwca, zimuje w postaci podziemnych kłączy, z których rozpoczyna rozwój wczesną wiosną.
W związku z tym, że budzi się ona do życia bardzo wcześnie bo gdy tylko zniknie śnieg wiosną - teraz jest jak najlepsza pora na jej sadzenie

Najintensywniejszy zapach mają młode liście gdy zależy nam na jej zapachu lub młodych liściach na nalewkę to należy ja latem przyciąć - odrośnie po około 2-3 tygodniach :)))))) W tłumaczeniu z greki Hierochloë (turówka) oznacza – świętą trawę i w krajach Europy Północnej trawa ta poświęcona jest Matce Bożej. W Ameryce Północnej ma ona angielską nazwę „sweet grass” czyli „słodkiej trawy”, a przez rdzennych mieszkańców Indian z okolic Wielkich Jezior była przez wieki używana jako kadzidło do oczyszczenia w ceremoniach religijnych.
Z kolei nasze Babki i Prababki przez wieki trzymały w kuchniach pęczki ususzonych liści Żubrówki, używając ich do odświeżania powietrza.

Smakosze zaś wiedzą, że z ususzonego lub zielonego ziela tej trawy zebranego w maju można zrobić Żubrówkę, wódkę sławiącą Polskę na całym świecie i dającą pijącemu siłę tura.
A tylko z dobrego ziela można zrobić dobrą wódkę a najlepsze to takie własnoręcznie zebrane i ususzone.
Jednocześnie mam świadomość, że nie każdemu może się chcieć lub miec warunki do uprawiania Żubrówki i mam w swojej ofercie ususzone, majowe ziele.
Koszt wysłania 1szt : paczka priorytetową przy gabrycie A czyli do 60cm paczki do 1 kg z tabelki poniżej
W przypadku zakupu kilku pozycji uprzejmie proszę o kontakt na priv w celu ustalenia łącznej wagi i związanego z tym kosztu wysyłki


 

Ostatnio odwiedzane produkty

Festuca glacialis (Kostrzewa lodowa)
4.50
Melica ciliata
5.00
Phalaris arundinacea "Feesey"
5.00