Melisa lekarska (Melissa oficinallis)

Zioła

  • sadzonka fotka z maja
    sadzonka fotka z maja
Cena:6.00

W greckiej mitologii Mellisa była  nimfą zakochaną w Zeusie, który zmęczony jej naprzykrzaniem zamienił ją w pszczołę a gdy zmarła ona z tęsknoty  to z jej pszczelego ciała wyrosła roslina o urzekającym , cytrusowym zapachu wabiąca do siebie wszelkie owady.

Jest bardzo cenną rośliną leczniczą,kulinarną i miododajną.

Melissa jako roślina lecznicza  ma działanie uspokajające, w postaci naparu stosowana  do leczenia bezsenności,  depresji , nerwicach, bólach głowy. Pomaga również przy rozstrojach  żołądka i przewodu pokarmowego.

Warto też pamietać w sezonie grillowym , że natarcie zielonym liściem mellisy miejsca ukąszonego przez pszczoły, komary czy inne owady doraźnie znacznie zmiejszy ból wywołany tym ukąszeniem.

Melissa  jest  spożywana najczęsciej w postaci herbaty ale zielony liść może byc dodawany do sałatek nadając im cytrynowy smak. Mnisi produkowali z niej masowo nalewki winne i spirytusowe, które były uważane wręcz za eliksiry życia.

Jest to niewątpliwie bardzo cenna roślina , która warto posadzić w każdym ogrodzie

Jako roślina Melissa nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie w pełnym słońcu jak rownież w lekkim półcienieniu, na glebach lekkich jak i ciężkich, średniowilgotnych 

 

 

 

Ostatnio odwiedzane produkty

Szczypiorek zwyczajny Allium schoenoprasuma
4.00