Salvia officinalis (Szałwia lekarska)

Zioła

Cena:4.00

Szałwia lekarska występuje w stanie dzikim w Europie, w rejonie Morza Śródziemnego.  W Polsce nie występuje w stanie dzikim ale bezproblemowo można ją  w ogródku.
Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczającego zdrowie .
Znana już w starożytności jako roślina lecznicza, a także magiczna. Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, utratę pamięci. W średniowieczu stosowano ją jako lek na przeziębienia, gorączkę, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia. Uważano ją również za afrodyzjak. Arabscy uczeni twierdzili, iż spożywanie szałwi przedłuża życie.
Działanie lecznicze:
Poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, a napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry. Ponadto działa kojąco na depresję, zmęczenie, wyczerpania. Napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków. Dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się szałwię także zewnętrznie do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie. Napar szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowate nóg a także jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach i innych schorzeniach skórnych.
Jest także środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym, łagodzącym dolegliwości występujące w okresie menopauzy, skutecznym w ślinotoku.

Zastosowanie kulinarne :
Liście zrywane przed okresem kwitnienia są używane do dziś jako przyprawa. Stosuje się ją jako dodatek do sałatek, mięsnych i drobiowych farszów, ciast i deserów, do mięsa oraz ryb. Doskonale komponuje się z daniami, których składnikami są pomidory, kapusta i groch.Duże zastosowanie znalazła zwłaszcza w kuchni włoskiej.

Przez proces suszenia smak przyprawy nasila się. Suszona szałwia może być przechowywana do 3 lat w szczelnym opakowaniu. 

Opis sadzonki Dorodne sadzonki w doniczkach DK9 . Dostępne są również sadzonki wieksze w donicach D12 po 6zł

Zasady uprawy Niezbyt wymagająca w uprawie roślinka . Wymaga stanowisk słonecznych , gleba sucha do umiarkowanie wilgotnych . Nie ma wymagań co do gleby ale na żyznej rośnie większa i dorodniejsza
Koszt wysyłki Koszt wysyłki paczki do 1 kg z tabelki poniżej